1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Tek Gözde Batma Hissi Neden Olur?

Son güncelleme: 6 Eylül 2021
tek gözde batma hissi

Tek gözde batma hissi, insanların sıklıkla karşı karşıya kaldıkları problemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Söz konusu problemin neden ortaya çıktığı konusu merak edilirken batma hissinin neye işaret ettiği de önemlidir. İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden bir tanesi olan gözdeki batma ile alakalı bütün merak ettiklerinize bir göz atalım!

Göz batmasının oluşmasında çevresel faktörler etkili olduğu gibi diğer sağlık problemlerinin de etkisi vardır. Göze sanki bir iğne değiyormuş hissiyle dayanılmaz bir acı ortaya çıkması halinde doktora başvurmak gerekir. Ancak doktora gidemeyecek bir durumdaysanız alternatif çözümlere de başvurmanızda yarar vardır.

Tek Gözde Batma Hissi Nasıl Geçer?

Tek gözde batma hissi ile karşı karşıya kalmışsanız doğal yöntemlerle bu problemi ortadan kaldırmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle de sağlığınızı olumsuz manada etkilemeyecek çözümler tercih ederek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Peki, gözdeki batma hissine iyi gelebilecek yöntemler nelerdir?

Salatalık ile Gözdeki Batmayı Giderebilirsiniz

Gözünüzdeki batma hissini ortadan kaldırmak adına salatalığın yatıştırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Salatalık göz kaslarında rahatlamayı tetiklerken tazeleyici etkisi sayesinde de gözlerinizdeki sorunların önüne geçer. Gözlerinizi kapatarak göz kapaklarınıza yerleştireceğiniz salatalığın size çok özel sonuçlar getireceğini bilmelisiniz.

Papatya Çayı ile Göz Batmasından Kurtulun

Papatya çayı tıpkı salatalık gibi insan vücudunda rahatlamayı getirecek olan seçeneklerden bir tanesidir. Bu özelliği ile dikkat çeken papatya çayını doğrudan gözlerinize uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken papatya çayının soğumuş olmasına dikkat etmelisiniz. Birkaç pamuk parçasını soğumuş papatya çayına batırarak gözlerinize uygulama yapmalısınız. Papatya çayını gözlerinizde 15 dakika kadar bekletmeniz halinde rahatlamayı hissedeceksiniz.

Süt ile Mucizevi Rahatlama

Tek gözde batma hissini ortadan kaldıracak en önemli yöntemlerden bir tanesi de süttür. Göz kaslarını dinlendiren süt, daha önce ifade ettiğimiz bütün unsurlar gibi kaliteli bir rahatlatıcıdır. Bu nedenle de bir pamuk yardımıyla gözlerinize süt uygulaması yapabilirsiniz. Sütün göz kapaklarınızda 10 dakikalık bir bekleme sonrasında mucizevi etkiler ortaya çıkaracağını da bilmelisiniz.

Yukarıdaki yöntemleri tercih ederek vücudunuzda ciddi bir değişime kapı aralayabilirsiniz. Ancak tüm bu yöntemlere rağmen tek gözde batma hissi geçmiyorsa bir doktora başvurmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Tek gözde batma tedavisi ile uzman hekiminiz size kalıcı bir çözüm sunacaktır.

Göz Batmasının Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Gözlerde görülen batmanın kaşıntı ve akıntı ile birlikte ortaya çıkacağından söz etmek gerekir. Gözlerde kuruluk hissinin de batmaya yol açabileceğini bilerek bir tedaviye başvurmanın daha doğru olacağından söz edilebilmektedir. Sosyal yaşamınızı olumsuz etkileyecek olan tek gözde batma hissi için hemen bir göz doktoruna başvurmanız gerekir.

Göz batmasının ortaya çıkmasına neden olan faktörler belirlendikten sonra göz damlası ya da antibiyotik uygulaması gerçekleştirilmektedir. İlaç tedavisi gerçekleştirildikten hemen sonra tek gözde batma hissi ortadan kalkacaktır. Sorunun devam etmesi halinde göz doktorunun başvuracağı alternatif çözümlere odaklanılmalıdır. Siz de alternatif yöntemlerle kurtulamadığınız gözde batma hissini bir uzman hekim kontrolünde ortadan kaldırabilirsiniz. Aksi takdirde kalıcı problemlerle karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir.