1. Ana Sayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Keçiboynuzu Pekmezinin Hamilelikte Faydaları Nelerdir?

Son güncelleme: 10 Kasım 2021
keçiboynuzu pekmezinin hamilelikte faydaları

Keçiboynuzu pekmezinin hamilelikte faydaları ele alındığında vitamin açısından besleyici yapısı ile en sık tüketilmesi gereken önemli gıdalar arasında yer almaktadır.

Her anne adayı hamileliği sırasında kan yapıcı gıdalar almak istemektedir. İşte bu noktada keçiboynuzu pekmezinin son derece yararlı olduğunu ifade edebiliriz.

Hamilelik nedeni ile vücuttaki kan seviyesinin dengesizleşmesi mümkündür. Ancak bu durumun ortadan kaldırılması için çeşitli takviye edici gıdalar alınmalıdır.

Keçiboynuzu pekmezinin sağladığı faydalar ile anne adaylarının kendilerini çok daha sağlıklı ve dinç hissetmeleri mümkündür.

Sağlık açısından bakıldığında keçiboynuzu pekmezinin hamilelikte faydaları aşağıdaki gibidir.

Enerji Artışı

Keçiboynuzu pekmezinde yer alan tüm kaloriler karbonhidratlardan gelmektedir. Söz konusu pekmezin 1 yemek kaşığında 60 kalori ve 14 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

Genel sağlık için alınması gereken kalorilerinin %45 ile % 65’i karbonhidratlardan gelmelidir.

Beslenme programında daha fazla karbonhidrata ihtiyaç vardır. Çünkü bu vücudunuzun tercih ettiği enerji kaynağıdır.

Bir şeker türü olarak karbonhidratlar, keçiboynuzu ve pekmez gibi gıdalardan kolayca emilebilmektedir. Hızlı bir enerji kaynağı görevi görerek çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Bol Mineral

Bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi günlük kalsiyum değerinin yüzde 4’ü ve demir için günlük değerinin yüzde 5’ini karşılamaktadır.

Kemik sağlığını korumak için diyetinizde yeterli kalsiyum almak önemlidir. Aynı zamanda keçiboynuzu pekmezi tüketilerek vücuda alınan demir, vücudunuzda dolaşan oksijen miktarını arttırmak içinde fayda sağlamaktadır.

Doğal Şeker

Söz konusu pekmez bir besin kaynağı olmasına rağmen ilave şeker olarak kabul edilebilmektedir. Bu şeker türleri, çeşitli yiyeceklerin tadını iyileştirmektedir. Ancak çok az besin değeri katar.

Diyetinize pekmez gibi tatlıları dahil etmek herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak kalorileri kontrol altında tutmak için şeker alımınızı sınıflandırmakta fayda vardır.

Kalp uzmanları kadınların kalorilerini ilave şekerden günde 100 ile sınırlandırması gerektiğini önerirken erkeklerin ise günde 150 kalori ile sınırlamasını önermektedir.

Keçiboynuzu Pekmezi Hamilelikte Nasıl Kullanılır?

Hamile bireylerin her sabah aç karnına tükettiği keçiboynuzu pekmezi vücutta bulunan kan eksikliğinin giderilmesini sağlamaktadır.

Bilinçli bir şekilde tüketilen keçiboynuzu pekmezi anne adaylarının enerjik olmasını sağlar. Bu sayede hamile bireyler kendilerini çok daha dinç hissetmektedir.

Keçiboynuzu pekmezinin düzenli bir şekilde ilaç içiyormuş gibi kullanılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta söz konusu pekmezin kilo aldırmadığıdır. Dolayısıyla anne adayları kilo aldırdığı düşüncesi ile bu pekmezi tüketmekten kaçınmaktadır.

Doğal besinler ile elde edilen ve son derece sağlıklı olan keçiboynuzu pekmezi her yaş grubu ve anne adayı için uygun bir gıdadır.

Keçiboynuzu pekmezinin besin değerleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Besin Değeri   100 gramda

 • Kalori => 270 kcal
 • Karbonhidrat => 65.7 g
 • Lif => 1.0 g
 • Protein => 1.3 g
 • Yağ => 0 g
 • Kolesterol => 0 mg
 • A Vitamini => 0 IU
 • C Vitamini => 0 mg
 • Potasyum => 1262 mg
 • Kalsiyum => 62 mg
 • Demir => 0.1 mg

Keçiboynuzu pekmezi çikolata ile benzer bir tada sahiptir. Bu nedenle bireyler tatlı ihtiyacını karşılamaktadır.

Tatlılarda da çikolata ve şeker yerine kullanılan keçiboynuzu pekmezinin hamilelikte de son derece faydalı olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda keçiboynuzu pekmezini klasik tatlı tariflerinizde şeker ve çikolata yerine kullanarak tercih edebilirsiniz.

Akciğer sağlığının da korunmasında büyük bir destek sağlayan keçiboynuzu pekmezi aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına karşı da direnç sağlamaktadır.

Öksürük tedavisinde tercih edilen söz konusu pekmez özellikle hamilelerin grip gibi hastalıklarda ilaç kullanamaması durumunda tercih edilmektedir.

Bebeğin çok daha sağlıklı olmasını sağlamak ve anne adayının kusursuz bir hamilelik geçirmesi için keçiboynuzu pekmezi çok önemlidir. Bu doğrultuda siz de hamileliğiniz esnasında düzenli bir şekilde keçiboynuzu pekmezi tüketerek çok daha sağlıklı olabilirsiniz.