1. Ana Sayfa
  2. Şifalı Bitkiler

Hamilelikte Karadut Pekmezi Kullanımı Faydalı Mıdır?

Son güncelleme: 11 Kasım 2021
karadut pekmezi

Hamilelikte karadut pekmezi kullanımı belirli koşullar altında gerçekleştirilirse son derece faydalıdır. Hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını etkileyen karadut pekmezinin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeğin büyüme gelişimine faydalı olan gıdalar arasında bulunan karadut pekmezi, besin değeri açısından da son derece yüksektir.

İçeriğinde bol miktarda potasyum, magnezyum, bakır, demir, B vitamini ve kalsiyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra B6 vitamini ve selenyum da içermektedir.

Hamilelikte Karadut Pekmezi Kullanımının Faydaları

Hamilelikte bireylerin düzenli bir şekilde karadut pekmezi tüketmesi gerektiğinden bahsettik. Bu noktada söz konusu kullanım ile hamilelerin aşağıdaki avantajlardan faydalanması mümkündür.

  • Karadut pekmezi son derece güçlü bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği bebeğin ölmesi ve erken doğması gibi risklere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra demir eksikliği olan anne adaylarının vücutları enfeksiyona karşı çok daha yatkındır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeni ile hamilelerde yorgunluk ve depresyon gibi durumlarda meydana gelmektedir. Karadut pekmezi bu etkileri en aza indirmektedir.
  • Karadut pekmezi son derece önemli bir antioksidan deposudur. Bunun yanı sıra bebekteki doku hasarının da korunmasının sağlamaktadır.
  • Karadut pekmezi tüketimi bebeğin kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır.
  • 100 gram karadut pekmezinin içerisinde 242 kalori bulunmaktadır. Bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlamaktadır.

Karadut pekmezinin düzenli bir şekilde hamilelerin beslenme programlarına dahil edilmesi kilo alımına neden olmaz. Bu doğrultuda tatlı ihtiyacının da sağlanması açısından oldukça faydalıdır.

Hamilelikte Karadut Pekmezi Tüketmek Zararlı Mı?

Hamilelik sırasında karadut pekmezi tüketmek bir çok hamilenin zorlandığı konular arasındadır. Çünkü çoğu gebe, bu süreçte mide bulantısı ile baş etmek durumunda kalmaktadır.

Karadut pekmezi şekerli bir tada sahip olduğu için mide bulantısını tetikleyebilmektedir. Ancak gebelik sırasında karadut pekmezinin sağladığı yararların hiçe sayılması mümkün değildir. Yine de söz konusu pekmez çeşidinin anne adayları tarafından sınırsız bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.

Her şeyin fazlası zarardır. Bu nedenle olması gerekenden fazla karadut pekmezi tüketimi de bireyler için faydadan çok zarara neden olmaktadır.

Bir günde tüketilen karadut pekmezi miktarının 2 tatlı kaşığını geçmemesi gerekmektedir.

Fazla karadut pekmezi tüketimi insülin direncinin artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kan şekeri de olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Karadut pekmezi kalorisi fazla olan bir besindir. Dolayısıyla aşırı tüketimi kontrolsüz kilo alımına neden olabilmektedir.

Hamilelikte karadut pekmezi kullanımı kansızlığı önlemektedir. Ancak var olan kansızlık problemi karadut pekmezi ile çözülememektedir. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde karadut pekmezi tüketilmemesi gerekmektedir. Kansızlık problemine çözüm olabilmesi için doktor denetiminde karadut pekmezi kullanımı tavsiye edilmektedir.