1. Ana Sayfa
  2. Şifalı Bitkiler

Kuru Fasulye Şekeri Yükseltir mi?

Son güncelleme: 8 Mayıs 2023
kuru fasulye şekeri yükseltir mi

Kuru fasulye sağlıklı bir besin kaynağı olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle öğünlerinde kuru fasulyeyi çok sık tercih edenler “kuru fasulye şekeri yükseltir mi” sorusunu merak etmektedirler.

Kuru fasulye yapısı gereği düşük glisemik indekse sahip gıdalardan birisidir. Bu düşük glisemik, şeker seviyesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olan yapılardandır.

Kuru fasulyenin şeker seviyeleri üzerine olan etkisini anlamak için glisemik indeksin ne olduğunu bilmek gereklidir.

Glisemik indeks: Bir yiyeceğin kan şekerindeki etkisini ölçmektedir. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa neden olabilirken, düşük glisemik indeksli yiyecekler daha yavaş emildiği için kan şekeri seviyelerinde ani yükselişlere neden olmamaktadır.

Kuru fasulyenin glisemik indeksi, yaklaşık olarak 30 ile 40 arasında bir değere sahiptir. Bu, kuru fasulyenin kan şekeri seviyelerinde hızlı bir artışa neden olmadığı anlamına gelmektedir. Bu durum kuru fasulyenin şeker seviyesinin yavaş bir şekilde yükselmesine ve daha sonra daha yavaş bir şekilde düşmesine yardım eden besinlerden olduğunun göstergesidir.

Kuru Fasulyenin Şeker Seviyeleri Üzerine Etkisi

Yapılan bazı araştırmalarda kuru fasulyenin şeker seviyesini düzenli tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu araştırmalardan birinde sağlıklı yetişkinlerin öğünlerine kuru fasulyeyi eklemelerinin şeker seviyesi üzerine olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Başka bir araştırmada ise kuru fasulyenin düzenli tüketilmesi halinde insülin direncinin normal seviyelerine dönmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Ancak, bazı araştırmalarda ise yüksek miktarda kuru fasulye tüketmenin kan şekeri seviyesini arttırabileceğini öne sürmektedir. Bunun nedeni kuru fasulyenin içerdiği karbonhidrat miktarının fazla olmasıdır. Bu nedenle kuru fasulye tüketmeden önce bir uzman doktordan yardım almak gerekmektedir.

Şeker hastaları kuru fasulyeyi hekimlerinin önerdiği şekilde rahatlıkla tüketebilirler. Genellikle tuzsuz ve şekersiz kuru fasulye tercih edilmeli ve aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte şeker hastalarının kuru fasulye tüketim miktarını kontrol altında tutmaları ve diyabet uzmanları ya da beslenme uzmanlarından tavsiye almaları önerilmektedir.