1. Ana Sayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mıdır?

Son güncelleme: 17 Ekim 2022
aç karnına sarımsak yutmak

Aç karnına sarımsak yutmak sağlığa hem faydalı hem de zararlı olabilecek uygulamalardan bir tanesidir. Bu nedenle de aç karnına sarımsak tüketimi ile alakalı doğru bilgileri değerlendirerek hareket etmek gerekir. Aksi takdirde faydasını görmek istediğiniz aç karnına sarımsak yutma eylemi sizi istemediğiniz sonuçlara sevk edebilir. O halde vakit kaybetmeden sarımsakla alakalı bütün gerçeklere bir göz atalım!

Aç Karnına Sarımsak Yutulur mu?

Sabah uyandıktan hemen sonra pek çok insan için aç karnına sarımsak yutmak bir alışkanlığa dönüşmüştür. Mide rahatsızlıklarının önlenmesi ve metabolik olarak daha güçlü bir sonuç için bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, aç karnına sarımsak yutmanın faydaları ve zararları konusunda ne tür durumlarla karşı karşıya kalırsınız? İşte hem fayda hem de zararlar!

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydalı mı?

Karnınız açken bir diş sarımsağı yutarak aşağıdaki faydaları elde edebileceğinizi kesinlikle unutmamalısınız. Bu sayede hem daha kaliteli bir deneyim yaşayabilir, hem de beklentilerinize uygun sonuçlar elde edebilirsiniz.

Aç Karnına Sarımsak Yutmanın Faydaları

Aşağıdaki avantajları yakalama hedefiniz varsa sizin de mutlaka sarımsak yutmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

 • Sarımsağı pişirmeden yutarak içeriğindeki bol miktarda antibiyotikten faydalanabilirsiniz. Bu sayede vücut direncinizi arttırmak ve soğuk algınlığı gibi problemlere karşı dirençli olmanız mümkündür.
 • Damarlarda oluşan sertleşme ve tıkanıklık sorunlarının üstesinden gelmeniz muhtemeldir.
 • Kan şekerinizin daha dengeli olmasını sağlar ve tansiyonunuzun düşmesini destekler.
 • Gün boyunca enerjik olmanızı sağlarken halsizlik ve yorgunluk gibi sorunların da üstesinden gelmenizi sağlar.
 • Sindirim sorunlarından bir tanesi olan kabızlığa karşı sarımsak yutmanın çok büyük bir ayrıcalığı vardır. Bu sayede bağırsak parazitleri giderilir ve sağlıklı olmak mümkün hale gelmektedir.
 • Cilt sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı destekler.
 • Antioksidan özelliği sayesinde pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanızın mimarıdır.
 • Akciğerdeki bronşların temizlenmesini sağlayarak nefes alışverişlerde kolaylığı mümkün kılmaktadır.
 • Vücudunuzdaki yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Akne ve sivilcelerin vücutta tutunma süresini düşürmektedir.
 • Saçlarınızın daha canlı ve güçlü olmasını destekler. Özellikle yıpranmış saçları olanlar için çok etkili sonuçlar doğurur.
 • Kilo vermeyi kolaylaştıran sarımsak yutmak diyet konusunda da çok avantajlı çözümlere imkân sağlar. Bu noktada zayıflamak isteyen herkes bir diş sarımsak yutarak güne başlamalıdır.

Siz de bu etkileri hissetmek adına mutlaka güne bir diş sarımsak yutarak başlamalısınız. Olumlu etkileri gördükçe doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız.

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Zararlı mı?

Sarımsak yemek ya da yutmak pek çok yönüyle faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durumu abartmak ya da hastalığı olanlar için sarımsağa başvurmak bazen olumsuz etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenle de aç karna sarımsak yutma konusunda çok dikkatli olmakta yarar vardır.

Aç Karnına Sarımsak Yutmanın Zararları

Sarımsak yutarak güne başladığınızda faydalar kadar kapsamlı olmasa da bazı tehlikeli durumlar vardır. Böylesi durumların farkında olarak harekete geçmeli ve ihtiyaçlarınıza cevap vermelisiniz.

İşte aç karna sarımsak yutmanın bazı zararları!

 • Sarımsağın çok güçlü bir besin olması nedeniyle midede tahriş oluşması mümkündür. Bu nedenle de gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olanların sarımsak tüketirken titiz davranmaları gerekir.
 • Sarımsak yuttuğunuzda kızarıklık, ağrı, ishal ve bulantı gibi komplikasyonlarla karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu nedenle de sarımsak yuttuktan sonra ortaya çıkan farklılıkları kontrol ederek önlem almanızda yarar vardır.
 • Düzenli bir şekilde ilaç kullananlar için sarımsak yutmanın bazı riskleri olduğundan söz etmek muhtemeldir. Bu nedenle de sarımsak yutmadan evvel hekim oluruna başvurmak daha doğru olacaktır.

Tüm bu durumlar dikkate alındığında sarımsak yutmak bazı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle de risk almadan hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Kimler Sarımsak Yutmamalı?

Sarımsak yutma eylemi bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirildiğinde ciddi problemler ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle de sağlık sorunu olanlar veya bir operasyon geçirenlerin hekimden izin almadan bu tür uygulamalara başvurması sakıncalı olabilmektedir.

Farkında olmadığınız sağlık sorunlarınız varsa aç karnına sarımsak yutmak sizin için beklenmedik bir etki yaratabilir. Bu nedenle de dikkatli bir şekilde hareket etmek çok daha önemli olacaktır.