1. Ana Sayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Kabak Çekirdeğinin Prostata Faydası Var Mı?

Son güncelleme: 19 Kasım 2021
kabak çekirdeğinin prostata faydaları

Kabak çekirdeğinin prostata faydaları oldukça yoğun olup düzenli tüketiminde prostat üzerinde mucizevi etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Günümüzde binlerce erkeğin yakalandığı bir sorun olan prostatın tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu noktada kabak çekirdeğinin de erkekler için adeta mucizevi bir etken olduğundan bahsedebiliriz.

Kabak çekirdeğinin 50 yaşından itibaren kabaca her iki erkekten birini ve 80 yaşına gelindiğinde hemen hemen herkesi etkileyen prostat için de faydaları bulunmaktadır.

İdrar yapmada güçlük meydana getiren prostat hastalığı aynı zamanda idrar yapma isteğini arttırmaktadır. Nedeni iyi huylu prostat büyümesidir. Kabak çekirdeği kemirmek veya kabak çekirdeği ekstresi almak bu belirtilere karşılı etkili olmaktadır.

Prostatın Belirtileri ve Nedenleri

Prostat büyümesi aslında saçların beyazlaması kadar normaldir.

Erkekler özellikle 50’li yaşlarına geldiklerinde prostat problemi ile karşılaşmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak ifade edilen testesteron hormonunun üretilmesi için prostatın büyümesi gerekmektedir. Bu nedenle prostat bir hastalık değil, olağan bir süreçtir.

Her büyüyen prostat çeşitli belirtilere ve sorunlara neden olmaz.

Prostat büyümesi ile meydana gelebilecek sorunlar aşağıdaki gibidir.

 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarı tamamen boşaltamama
 • Kısa bir süre içerisinde tekrar idrara çıkma isteği
 • İdrar yaptıktan sonra rahatlama hissinin meydana gelmemesi
 • Geceleri sık sık idrar için uyanma
 • İdrar yaparken yanma
 • Kesik kesik idrar yapma
 • İdrar kaçırma

Bu belirtilerin olması halinde hekime başvurarak prostata yönelik tedavi sürecini başlatabilir ve kabak çekirdeğinin prostata olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kabak Çekirdeğinin Prostata Muhteşem Faydaları!

Düzenli bir şekilde tüketilen kabak çekirdeğinin prostata faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Kabak meyvesinden elde edilen lezzetli yeşil çekirdekler her şeye sahip görünüyor. Çeşitli değerli mineralin yanı sıra özellikle beta-sitosterol adlı bir madde prostat ve mesane için mucizevi etkilere sahiptir.
 • Beta-sitosterol, erkeklik hormonu olan testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesini engelleyen aktif bir bileşendir. DHT de prostatın istenmeyen büyümesinde kilit rol oynamaktadır.
 • Kabak çekirdeği ekstraktlarının etkileri üzerine çok az sayıda büyük ve uzun vadeli çalışma vardır. Etkileri şu anda geleneksel tıp tarafından tanınmamaktadır.

Bireysel çalışmalarda daha önce hafif ila orta dereceli prostat geçiren erkeklerin kabak çekirdeği kullananlarında prostatın semptomlarında iyileşme gösterdiği tespit edilmiştir.

Hafif ve Orta Şiddette Şikayetler İçin Kabak Çekirdeği Kullanımı

Ürologlara göre, kabak çekirdeği ekstresi veya kabak çekirdeği tüketmek prostat büyümesinin nedenini ortadan kaldıramaz ve büyümeyi tersine çeviremez.

Kabak çekirdeği prostat nedenli meydana gelen hafif ve orta şiddetteki ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda aktif madde içeriği yüksek bir ürün kullanarak ağrıları hafifletebilirsiniz.

Aynı zamanda kabak çekirdeği, mesane ve prostatı olumlu yönde desteklediği varsayılan testere palmiyesi, ısırgan otu ve diğer bitkisel maddelerle desteklenmektedir.

Kabak çekirdeği pek çok şekilde kullanılmaktadır. İster yoğurt veya lor üzerine serpilmiş olsun, ister salata veya çorbanın üzerine serpin sağladığı faydalardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.