1. Ana Sayfa
  2. Şifalı Bitkiler

Yatmadan Önce Elma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Son güncelleme: 17 Kasım 2022
yatmadan önce elma yemenin faydaları

Yatmadan önce elma yemenin faydaları vücudunuzun pek çok noktasında hissedilmektedir. Bu nedenle de her uyku öncesinde bir dilim ya da bir tüm elma yemek yaşam rutinlerinizden bir tanesi olmalıdır. Lezzeti ve besin değerleri açısından çok özel bir meyve olan elma sayesinde vücudunuzda nasıl bir etki elde edeceğinize göz atalım!

Karbonhidrat İçeriğiyle Uyumayı Kolaylaştırır

Yatarken karbonhidrat zengini besinler tüketmek kimi uzmanlarca önerilmez. Ama pek çok bilimsel çalışma karbonhidratın uyumayı kolaylaştırdığını göstermektedir. 2013 yılında Japonya’da gerçekleşen bir çalışmada uyumadan önce elma gibi karbonhidrat zengini besinler tüketenlerin uykuya daha kolay daldıkları saptanmıştır. Özellikle melatonin ve serotonin salgısını tetikleyen elmayı yemek yatarken uyumayı kolaylaştırır. Bahsedilen çalışma düşünüldüğünde yatarken elma yemek daha kısa sürede uykuya dalmayı ve derin bir uyku çekmeyi sağlar. Böylelikle sabah uyandığınızda daha dinç olursunuz.

Melatonin Etkisi ile Stresi Giderin

Yatarken elma yemenin farkında olmadığınız bir etkisi de stresten kurtulmanızdır. Çünkü elma içerisinde bulunan bol miktarda melatonin sayesinde vücudunuzun gevşemesi ve stresin yarattığı gerginliği gidermek mümkündür. Elmada bol miktarda melatonin bulunmasa da vücudunuzu etkileyecek kadar melatonin bulunduğundan söz etmek gerekir. Bu sayede gün boyu yaşadığınız gerginliği atabilirsiniz.

C Vitamini Etkisiyle Toksinlerden Kurtulun

Elmanın zengin bir C vitamini deposu olduğu bilinir. Bu nedenle de insan vücudunda bulunan serbest radikallerle mücadele de başarılı bir besindir. C vitamini seviyesinin artışıyla toksin maddeler vücuttan uzaklaştırılır. Aynı zamanda iltihaplanma, oksidatif stres ve uyku sorunlarının da önüne geçmek mümkündür.

Kas ve Kalp Sorunlarını Gideren Potasyum Kaynağı

Yatarken elma yemenin faydaları arasında kas ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelmesi de yer alır. Elmada bulunan zengin potasyum sayesinde kaslarda meydana gelen spazmlar ve kalp ritmi bozukluklarını önlemek mümkündür. Özellikle uyku anında görülen kas kasılmaları potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Yatmadan önce elma yiyerek bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz. Böylelikle kesintisiz ve sağlıklı bir uyku ile sabah uyandığınızda kendinizi zinde hissedersiniz.