Ana Sayfa Şifalı Bitkiler

Karadut Şurubunun Faydaları Nelerdir? Karadut Şurubu Nasıl Tüketilir?

Giriş: 30.09.2021 Güncelleme:
karadut

Tam bir sağlık deposu olarak bilinen karadut şurubu, özellikle yaz aylarında sık sık tüketilmektedir. Böğürtlen olarak da bilinen karadut; C, K ve E vitaminleri açısından son derece değerlidir. Aynı zamanda bir antioksidan kaynağı olan karadut, mineraller açısından da zengindir. Mangan, magnezyum, bakır, demir, selenyum, çinko gibi mineraller karadutun sağlıklı bir meyve olmasını sağlamaktadır. Özellikle şurup olarak tüketilen karadutun ve karadut şurubunun sağladığı faydaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Karadut Şurubunun Sağladığı Faydalar

 • Tıbbi bir ilaç kadar etkili bir yapıya sahip olan karadut şurubunun sağladığı en temel fayda C vitamini deposu olmasıdır. Enerji veren bir yapıda olan karadut şurubu yorgunluk izlerini de kolay bir şekilde ortadan kaldırabilmektedir.
 • E ve K vitaminleri açısından zengin olan karadut şurubu kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra söz konusu şurubun kemik gelişimi için de son derece etkili bir yapıya sahip olduğunu ifade edebiliriz.
 • Bileşenleri ve rengi ile kanser önleyici bir yapıda olan karadut kanser hastalığı ile savaşırken de sık sık tercih edilmektedir.
 • Yaşlanmayı geciktiren bir etkiye sahip olan karadut, antioksidan içeriği ile dikkatleri üzerine çekmektedir.
 • İnsan vücudunda ki bakteriler ile savaşan karadut suyunun sabahları aç karnına tüketilmesi ile bağırsak parazitlerinin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.
 • Bağırsakların hem düzenli hem de hızlı bir şekilde çalışması için karadut suyu tüketilmelidir. Kabızlık sorunu yaşayan bireyler karadut suyu tüketerek olumlu sonuçlar elde edebilmektedir.
 • Karadut, suyun dışında posa şeklinde de cilde sürülerek büyüleyici bir etki oluşturabilir. Botoks etkisi göstererek kırışıklıkların en iyi şekilde önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Grip, nezle gibi bulaşıcı sağlık problemlerine karşı vücudun dirençli bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.
 • Uykuya dalma ve uyku düzensizliği gibi problemlerde karadut şurubundan yararlanabilirsiniz. Uyumadan önce tüketilen karadut şurubu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kırmızı meyvelerin içeriğinde bulunan flavonoid içeriği sayesinde kalp sağlığının ve hücre yapılarının korunmasında büyük bir rol oynamaktadır.
 • Mide rahatsızlıklarının tedavisinde de karadut şurubunun etkisi fazladır.

Karadut Şurubu Nasıl Tüketilir?

Karadut şurubunun dilerseniz direkt içerek tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra vitamin deposu olan smoothielerin içerisine katarak da şurubun tüketilmesi mümkündür. Karadut şurubunu meyve salatalarının üzerinde gezdirilerek, kurabiye ve pasta gibi tariflerde sos görevinde de kullanılabilmektedir.

Karadut Şurubu Nasıl Yapılır?

Son derece basit bir yapıma sahip olan karadut şurubunun tarifi şu şekildedir.

 1. Öncelikle karadutları güzelce yıkayın ve bir tencereye ekleyin.
 2. Daha sonra üzerine 2 su bardağı kadar şeker ilave edin. 1-5. 2 litre su ekleyerek 20 dakika kaynatın.
 3. Ocaktan almanıza yakın biraz limon suyu ekleyin.
 4. Ocaktan aldıktan sonra soğuması için bekleyin. İnce bir elekten geçirdikten sonra pürüzsüz bir karadut şurubuna sahip olabilirsiniz.