1. Ana Sayfa
 2. Şifalı Bitkiler

At Kestanesi Faydaları Nelerdir? At Kestanesi Yenir mi?

Son güncelleme: 9 Ekim 2021
at kestanesi

At kestanesi; sağlıklı bir bitki olması nedeniyle pek çok insan tarafından şifa bulmak adına tercih edilmektedir. Gerek modern tıp uygulamalarında gerekse de alternatif tedavi ile alakalı uygulamalarda gündeme gelen at kestanesinin etkileri saymakla bitmez. Bu özelliği nedeniyle mucizevi bitki olarak da adlandırılan at kestanesiyle alakalı bütün merak ettiklerinizi cevaplıyoruz. Böylelikle at kestanesi konusunda aklınızda en ufak bir soru işareti dahi kalmamış olacak!

At Kestanesi Nedir?

At kestanesi, Latince Aesculus Hippocastanum olarak bilinen ve Sapindaceae familyasına mensup bir bitkidir. Anavatanı Balkanlar olan at kestanesinin asırlardır tıp alanında tercih edildiği bilinmektedir. Balkanlarda ormanlık alanda doğal olarak yetişen at kestanesinin İsveç ve ABD gibi bölgelerde bahçelerde yetiştirildiğini ifade etmek gerekir.
Boyu 39 metreye kadar ulaşabilen at kestanesi ağacının meyveleri at kestanesi olarak anılmaktadır. Bu yönüyle at kestanesi hem bir meyve hem de bir ağaç adıdır. faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin insan vücudunda ne tür etkiler ortaya çıkaracağına daha yakından bir göz atalım!

At Kestanesinin Faydaları

Farklı metotlarla tüketilen ve insan vücudunda çok ciddi değişimlere kapı aralayan at kestanesinin faydaları şu şekildedir.

 • İçeriğinde bol miktarda bulunan “Apigenin” sayesinde deri sarkmalarının önlenmesini sağlar ve anti-aging etkisi yaratır,
 • Eklem ve kemiklerde ortaya çıkan iltihaplanmalar ve romatizmal ağrılara yönelik ağrı kesici etkisi yapar,
 • Vücudun farklı bölgelerine sürüldüğünde kan akışını hızlandırarak beynin daha fazla oksijenle buluşmasını sağlar,
 • Stres ve yorgunluğun neden olduğu problemleri ortadan kaldırır,
 • Kanın pıhtılaşmasına engel olarak damar tıkanıklıklarını önler,
 • Kılcal damar çatlaklarının oluşması neticesinde yaşanabilecek olan problemlerin önüne geçer,
 • Antioksidan etkisine sahip olması nedeniyle vücutta istenmeyen maddelerin birikmesini engeller,
 • Öksürüğe karşı kısa sürede etki sağlar,
 • Varis ve hemoroit gibi ciddi problemlerin doğal yöntemlerle iyileştirilmesini destekler,
 • Terlemeyi tetikleyici etkileri sayesinde toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur,
 • Saç dökülmelerine karşı kullanıldığında başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Tüm bu etkileri ile insan yaşamında olumlu değişimleri de beraberinde getiren at kestanesinin faydalarını siz de hemen hissetmek istemez misiniz?

At Kestanesi Kremi Ne İşe Yarar?

At kestanesinin mucizevi etkilerinden fayda sağlamak isteyenler için en ideal seçeneklerden biri de kremdir. Kullanımı oldukça basit olduğundan pek çok birey tarafından tercih edilen at kestanesi kreminin iyi geldiği problem sayısı da hayli fazladır. Bu nedenle de bir hekime başvurmadan önce doğal ilaçları kullanmayı denemek isteyenler için at kestanesi kremini tercih etmek çok isabetli bir alternatif olacaktır.

At Kestanesi Kremi Nasıl Yapılır?

At kestanesinin kreme dönüştürülmesi ile kullanımı çok yaygın olduğundan bazı bireyler bu mucizevi kremi evde hazırlamak ister. Hem doğallığından emin olmak hem de kaliteli bir sonuç elde etmek adına at kestanesi kreminin hazırlanması aşamalarını titizlikle incelemelisiniz. Doğru bir yol haritası izleyerek hazırladığınız kremin vücudunuzdaki etkilerine siz de inanamayacaksınız. İşte evde at kestanesi kremi hazırlamak için yapmanız gerekenler!

 1. 500 gram at kestanesini kabuğundan ayırarak bir kabın içerisinde dövün,
 2. İyice bulamaç halini alan kestanenin üzerine 1 şişe elma sirkesini boşaltın,
 3. Sirke ve at kestanesini uzunca bir süre karıştırdıktan sonra güneş görmeyen bir yerde dinlenmeye bırakın,
 4. 20 ile 25 gün arasında beklettiğiniz karışımın doğru kıvamı aldığından emin olduktan sonra krem olarak kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız bu kremi günde 2 kereyi aşmayacak şekilde kullanabilirsiniz.

At Kestanesi Kremi Faydaları

At kestanesi kremini ister evde hazırlayın ister hazır alın mucizevi etkilerinden faydalanabileceğinizi unutmayın. Peki, krem formunda satın alabileceğiniz at kestanesinin vücudunuz üzerindeki etkileri nelerdir? İşte cevapları!

 • Cildinizin daha canlı ve taze bir görüntüye kavuşmasını sağlar,
 • Kırışıklıkları önler,
 • İshal ve ateş gibi ciddi problemlere karşı olumlu etki yapar,
 • Kılcal damar varisinin önlenmesini destekler,
 • Romatizma hastalığından mustarip bireylerin ağrılarını hafifletir,
 • Saç dökülmelerinin önüne geçerek daha canlı bir saç yapısı elde edilmesini sağlar,
 • Sivilceleri önleyerek pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza kapı aralar,
 • Yaraların iyileşme süresini hızlandırır,
 • Sarkmaları önleyerek gergin bir cilt yapısı ortaya çıkarır,
 • Güneş lekeleri nedeniyle cildinizde ortaya çıkan olumsuzlukları giderir,
 • Hemoroid tedavisinde iyileştirici yönüyle tercih edilir,
 • Kas ağrılarına karşı etkin bir ağrı kesicidir,
 • Göz altında torbalanma oluşumuna engel olur.

Tüm bu etkileri sayesinde vücudunuza adeta sihir etkisi yapan at kestanesi kremini kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

At Kestanesi Jeli Faydaları

At kestanesi krem olarak hazırlanabildiği gibi jel formunda da tercih edilebilmektedir. Bu özelliği sayesinde at kestanesi jelinin faydaları aşağıdaki gibidir.

 • İltihabi hastalıkların tedavi edilmesinde oldukça etkindir,
 • Kadınların şiddetli regl sancıları nedeniyle yaşadıkları ağrıları önler,
 • Gözeneklerde sıkılaşma sağlayarak daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarır,
 • Vücudun farklı bölgelerinde oluşan selülitlerin giderilmesi amacıyla tercih edilmektedir,
 • Vücutta gevşeme ve rahatlama etkisi ortaya çıkarır.

Jel formu kreme benzese de bazı etkiler yönünden farklılaşmaktadır. Bu nedenle de at kestanesi jeli kullanarak daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkarmak daima daha etkili olacaktır.

At Kestanesi Kremi Neden Yakar?

At kestanesi kreminin içerisinde bulunan güçlü mineraller nedeniyle vücutta hafif bir yakma hissi ortaya çıkarması doğaldır. Ancak bu konuda endişe duyanların bir hekime danışarak at kestanesi kremini kullanmaları daha doğru olacaktır.

At Kestanesi Kremi Nerelere Sürülür?

İnsan vücudunda oldukça başarılı etkiler ortaya çıkarması ile bilinen at kestanesinin vücudun neredeyse tamamına sürülmesi mümkündür. Bu kapsamda en çok tercih edilen bölgeler; boyun, sırt, eklemler ve kollardır. Siz de bu kremi ağrı yaşadığınız yere uygulayarak etkilerini hissedebilirsiniz.

At Kestanesi Kremi Yüze Sürülür mü?

Yüz, insan vücudunun en hassas bölgelerinden bir tanesi olduğundan krem kullanmadan önce çok hassas davranmak gerekir. Özellikle de at kestanesi kremini yüze sürerken tedirginlik yaşıyorsanız bu yönteme başvurmamanız daha doğru olacaktır. Ancak kremi kullanmak isteyenlerin göz çevresinde kremi çok tercih etmemeleri gerekir. Kötü bir etkisi olmasa da bu konuda temkinli davranmak faydalı olacaktır.

At Kestanesi Kremini Kimler Kullanamaz?

Doğal ve faydalı bir bitki olan at kestanesinin kullanımı sırasında titiz davranmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde şifa bulmak isterken olumsuzluklarla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bu noktada hamile ve emziren kadınların at kestanesi kremini tercih etmemeleri önerilmektedir. Öte yandan kan sulandırıcı ilaç kullananların da at kestanesi kreminden uzak durması faydalı olacaktır.

At Kestanesi Yenir mi?

Şifalı etkileri sayesinde çok tercih edilen at kestanesinin çiğ olarak tüketilmesi kesinlikle çok tehlikelidir. İçerisinde “Eskulin” adı verilen bir zehir içeren at kestanesini tüketmeniz durumunda sonu ölüme varacak etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ölüm görülmeyen durumlarda ise DNA hasarı, felç ve koma durumlarının ortaya çıkması muhtemeldir.