1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Başın Tepesinde Yanma Hissi Neden Olur?

Son güncelleme: 6 Ocak 2024
başın tepesinde yanma hissi

Günümüzde, çoğu kişi stresli ve yoğun bir gün geçirmektedir. Ayrıca nüfusun artması sebebiyle çoğu hastalık hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde sağlığımızı tehdit eden durumlar da aynı oranda artıyor. Bu sağlımızı etkileyen durumlardan biriside baş bölgesinde oluşan yanma hissidir. Ancak, pek çok kişi tarafından dile getirilen başın tepesinde yanma hissi bazı kişiler tarafından pek önemsenmiyor. Oysa bu durum, çoğunlukla bazı hastalıkların semptomları arasında yer alıyor.

Başın Tepesinde Yanma Hissi Nedenleri

Beynimiz, vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Vücudumuzda meydana gelen her olayı yönetirken aynı zamanda gündelik işleri de yerini getirmemizi sağlar. Bunları yapabilmek için de tüm sinirlerin beynimize bağlı olması gerekir. Bu nedenle burada meydana gelecek bir durum, başın tepe bölgesinde yanma hissine neden olabilmektedir.

Başın tepe bölgesinde görülen yanma hissi, genel olarak iltihap nedeniyle oluşmaktadır. İltihap bilindiği üzere vücudun sıcaklığını yükselten bir durumdur. Eğer baş bölgeniz civarında bir iltihaplanma bulunuyorsa bu durumda yanma hissi oluşabilmektedir.

Başın tepe kısmında hissedilen yanma hissine neden olan bir diğer sebep ise alerjidir. Çoğunlukla kafada kaşıntı ile beraber yanma hissi oluşturmaktadır.

Başımızdaki ana atar damarının iltihaplanması da söz konusu olabilmektedir. Ayrıca yine kafamızda yer alıp genelde iltihaplanan bir organımız da kulaktır. Buralarda oluşacak iltihaplanma başın tepesinde yanma hissi uyandırmaktadır. Ayrıca sinüzit çoğu kişide mevcut olan bir durumdur. Bu da aynı şekilde baş bölgesinde yanma hissine sebebiyet veren durumlardandır.

Birçok insan çalışma şartlarından kaynaklı yoğun stres ve yorgunluk yaşanmaktadır. Böyle durumlarda ise beynimiz vücudun bu sorunlarıyla da başa çıkmak için oldukça fazla efor harcıyor. Bu durum çoğu hastalığa da davetiye çıkarıyor. Ayrıca yoğun strese uzun süre maruz kalmakta başın tepesinde yanma hissini ortaya çıkarabiliyor.

Profesyonel Destek ve Çözümler!

Başın tepesinde yanma hissini çözmek için nedenine bağlı olarak bir takım önlemler alınmaktadır. Bunlardan birincisi stresten kaynaklı bir durum ise hayatımızdan stresi uzaklaştırmaktır. Bunun için strese sebep olan duruma yönelik bir takım değişiklikler tercih edilmelidir.

Yanma hissinin iltihap kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız; öncelikle uzman hekime görünmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda kendinizin izleyeceği bir yöntem, çözümden çok daha büyük problemlere neden olabilir.

Alerji nedeniyle oluşan yanma hissi için alerjiye sebep olan faktörü engellemeniz gerekir. Bunun için uzman hekimce size söylenen yöntemleri uygulamanız önemlidir. Eğer gerekli önlemleri almanıza rağmen semptomlar devam ediyorsa tekrar uzman hekime görünmeniz en doğrusudur.

Başın tepesinde yanma hissi, göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle de bu durum uzun süreli ve belli periyotlarda kendini gösteriyor ise kesinlikle doktora görünmek gerekmektedir. Uzman hekimlerce söylenmemiş herhangi bir yöntem uygulanmamalı, uzman olmayan kişilerin görüşleri önemsenmemelidir.