1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ateşim Yok Ama Yüzüm Yanıyor Neden Olabilir?

Son güncelleme: 19 Mart 2024
ateşim yok ama yüzüm yanıyor

Ateş, yüzde yanma hissine neden olan başlıca faktörlerden biridir. Ancak, bazı durumlarda ateş olmadan da yüzde yanma hissinin ortaya çıktığı görülmektedir. Farklı nedenlere dayanan yüzde yanma ve kızarma hissinin ortaya çıkışına yol açan faktörleri değerlendirmekte yarar vardır. Böylelikle ateşim yok ama yüzüm yanıyor sorununu daha kolay bir şekilde ortadan kaldırma şansına sahip olabilirsiniz. Aşağıda sıralanan faktörler ateşiniz olmasa bile yüzde yanmaya yol açabilmektedir.

Güneş Yanığından Kaynaklanan Yüz Yanması

Güneş yanığı, cildin güneş ışınlarına maruz kalması sonrasında oluşan bir problemdir. Cilt problemleri arasında en yaygın olanlardan bir tanesi niteliğindeki güneş yanığına karşı önlem almak için güneşe doğrudan maruz kalmamak ya da güneş kremi kullanmak şart. Fakat bu önlemi almayanların yüzünde yanma hissi ile karşı karşıya kalması doğaldır. Yüz yanması olarak karşı karşıya kalınan bir çeşit güneş yanığında kızarma ve kaşıntı olması kaçınılmazdır. Böylesi sorunlar yaşadığınızda mutlaka cildinizi rahatlatacak kremler kullanmalısınız.

Alerjik Reaksiyon Nedeniyle Yüz Yanması

Alerjen maddelere ve unsurlara temas kaynaklı olarak yüzde yanma ve tahriş oluşması söz konusudur. Genel olarak kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklığın da görüldüğü söz konusu duruma yol açan alerjenler; polen, yiyecekler, ilaçlar ve kimyasallardır.

Alerjik reaksiyonu tetikleme ihtimali bulunan faktörlerin dikkate alınması ve yüzde yanma hissinin ortadan kaldırılması gereklidir. Bu bağlamda her birey için alerjik reaksiyon kaynaklı yüzde yanma hissinin görülmesi farklılık gösterebilir. Ateşim yok ama yüzüm yanıyor sorunu yaşıyor ya da yaşamaktan çekiniyorsanız yapmanız gereken sadece neye alerjiniz olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmektir.

Mevsim Değişikliğinden Kaynaklanan Yüz Yanması

Mevsim değişikliği, genel olarak bahar döneminde polenlerin havada dolaşmasıyla alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Hassas cilde sahip ve çevresel faktörlerden hemen olumsuz etkilenen kimseler için bu tür durumlarda yüzde yanma hissini yaşamak mümkündür. Bağışıklık sistemini tetikleyen bu tür haller yüzde kızarıklık, şişme ve kaşıntıya yol açar. Mevsimsel alerjilerin neden olduğu yüzde kızarma ve yanma durumuna karşı bir hekime başvurarak bu alerjilerden korunabilirsiniz.

Menopoz Kaynaklı Yüzüm Yanıyor Hissi

Kadınlar için problemli bir süreç olan menopoz esnasında yüzde yanma hissinin görülmesi söz konusu olmaktadır. Çok yaygın bir semptom olduğu gibi aniden gerçekleşen ve şiddeti dayanılmaz noktaya ulaşan yüzde yanma, sadece yüz bölgesinde ağrıya yol açmaz. Aynı zamanda boyun ve üst gövdede de yanma hissinin ortaya çıkışına neden olmaktadır. Menopoz döneminde kadınların 4’te 3’ünde bu durum gözlemlenmektedir.

Menopoz geçiren kadınlarda yüzde yanmanın neden oluştuğuna dair kanıt yoktur. Fakat yaygın kanı östrojen seviyesinde yaşanan düşüş nedeniyle cildin sıcaklığında artış olmasıdır. Cildin ısı düzenlemede sorun yaşaması yanma hissinin önemli bir faktörüdür.

Yüzde Yanıklar Olması

Ateşim yok ama yüzüm yanıyor hissini yaşamanıza yol açacak faktörlerden biri de yüzünüzde daha önceden oluşmuş yanıklardır. Egzama, sedef, mantar enfeksiyonu ya da kanser türleri ateşiniz olmasa da cildinizde yanma hissine neden olan unsurlardır. Yaşadığınız yüz yanması durumunun bu tür etkenlere bağlı olması halinde hekim kontrolünde tedaviler uygulamalısınız.