1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Avuç İçi Sararması Neden Olur?

Son güncelleme: 6 Ağustos 2023
avuç içi sararması

Avuç içi sararması, neredeyse her yaştan kişide görülebilen geçici bir durumdur. Acil bir durum gerektirmeyen avuç içi sararması; sarılık, nasır, anemi ya da aşırı zerdeçal tüketimi gibi nedenlerden dolayı gelişebilmektedir. Bunların yanı sıra kişinin farklı kimyasallarla temas etmesi de eller ve avuç içinde sararmaya neden olan etkenlerdendir.

Avuç İçi Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Ellerde ve avuç içinde meydana gelen sararmalar, genellikle ciddi bir sorunla ilişkili olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda sararmalar, tehlikeli bir rahatsızlığın nedeni olabilmektedir.

Avuçlarda oluşan sararma nedenleri arasında fizyolojik faktörler, dermatolojik sorunlar ve iç organ rahatsızlıkları da yer almaktadır. Aşağıda avuç içinde oluşan sararmaların başlıca nedenleri yer almaktadır.

1- Nasır

Nasır, kişinin ellerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen sertleşmeye denir. Bu sertleşmeye avuç içi sararması eşlik edebilmektedir. El gücü gerektiren işlerde çalışan insanlar bu sorunla sık sık karşılaşmaktadır. Ciddi bir nedene bağlı olmadığı için zaman içinde geçmektedir.

2- Fizyolojik Faktörler

Bazı insanların doğal olarak avuç içlerinin sarı olduğu bilinmektedir. Bu durum, genetik yapıdan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Genellikle genetik olarak sarı avuç içlerine sahip olan insanlar, bunu aile üyelerinden miras almaktadırlar.

3- İç Organ Rahatsızlıkları

İç organlarda görülen problemler, avuç içi sararmasına yol açmaktadır. Bunlardan karaciğer hastalıkları, sarılık olarak bilinen bir duruma neden olmaktadır. Bu sarılık, ciltte ve göz beyazlarında sararmaya neden olan bilirubin adlı bir pigmentin birikmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durum, avuç içinde sararma belirtileriyle kendini gösterebilir. Ayrıca, böbrek yetmezliği, kanser ve hormonal bozukluklar gibi diğer sistemik hastalıklar da avuç içi sararmasına neden olabilmektedir.

4- Dermatolojik Sorunlar

Avuç içi sararmasına yol açabilen birkaç cilt rahatsızlığı vardır. Birincisi, palmoplantar pustulozis adı verilen rahatsızlıktır. Bu hastalık, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında kırmızı lezyonlara neden olmaktadır. Ancak zamanla bu bölgelerde sararmaya da yol açmaktadır.

Diğer bir dermatolojik sorun, liken planus adı verilen inflamatuar bir hastalıktır. Liken planus, avuç içinde beyaz ve çizgili bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak bu durum zamanla sararma meydana getirmektedir.

5- Karotenemi

Karoten içeren besinlerin fazla tüketimi nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum avuç içlerinde ve ellerde sararmaya neden olmaktadır. Havuç, bal kabağı, zerdeçal ya da patates gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi karotenemiye neden olabilmektedir. Böyle bir durumu gözlemlediğinizde bu besinleri daha az tüketerek önlem alabilirsiniz.

6- Anemi

Demir eksikliği anemisi yaşayan kişiler, sarımsı ve soluk cilt yapısına sahip olur. Yeterli sayıda kırmızı kan hücresi olmaması buna etkendir. Bu durumla birlikte ciltte ve avuç içinde sararmalar gözlemlenir. Anemi hastalığı yaşayan kişilere doktor tarafından bazı takviyeler verilir. Bu ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca kan yapıcı besinler tüketerek önlem alabilirsiniz.

Avuç İçi Sararmasında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Ellerde sararma ve avuç içlerinde meydana gelen renk değişimleri bazı sorunlar nedeniyle oluşmaktadır. Ancak, aşağıdaki belirtiler bu duruma eşlik ediyorsa doktora başvurarak destek alabilirsiniz.

  • Nefes alıp vermede zorlanma
  • Göğüs ağrısı ve sıkışması
  • Yorgun ve halsiz hissetme
  • Dışkıda kan görme
  • Baş dönmesi yaşama
  • Yüksek ateş durumu
  • Gözlerde sararma
  • Anemi belirtileriyle birlikte yukarıdaki belirtileri yaşama

Avuç İçi Sararmasının Tanı ve Tedavisi

Avuç içi sararmasının tanı ve tedavisi için öncelikle hastanın hikayesi dinlenmektedir. Bu sararmaları nasıl, ne sıklıkla ve hangi durumlarda yaşadığı öğrenilir. Eğer bir hastalık durumu söz konusu ise ilgili tedaviler takip edilerek durum gözetim altında tutulmaktadır. Yalnızca besinlerden kaynaklı bir sarılık olması halinde, bu besinleri sınırlamak ve dengeli besinler tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkan avuç içi sararmasının giderilmesi için takviye ilaçlar ile daha hareketli bir yaşam tavsiye edilmektedir.

Dermatolojik sorunlardan kaynaklanan avuç içi sararması durumunda, tedavi genellikle kortikosteroid krem veya topikal tedavilerle yapılmaktadır. Bu tedaviler ciltteki inflamasyonu azaltmaya ve renk değişikliğini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Avuç içi sararması, korkulacak bir durum değildir. Çoğunlukla tıbbi açıdan ciddi bir soruna neden olmamaktadır. Kişilerin böyle durumlarda kendilerini kontrol etmeleri, neyi yapıp yapmadıklarını bilmeleri ise sorunu anlayarak ve neyden kaynaklandığını tespit ederek tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.