1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Siyah Kusmak Neden Olur? Tehlikeli midir?

Son güncelleme: 12 Eylül 2023
siyah kusmak

Siyah kusmak, genellikle üst gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalar kaynaklı görülmektedir. Bu kanamalar nedeniyle oluşan kusmalar, çoğunlukla siyah renkte olsa da zaman zaman koyu kahverengi olarak da görülebilir. Ciddi bir tıbbi probleme işaret etmesi nedeniyle siyah kusma sorunu yaşayan kimselerin durumu hafife almadan kısa sürede bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

Siyah Kusmak Neden Olur?

Siyah kusmanın başlıca nedenleri arasında sindirim sistemi kaynaklı kanamalar yer almaktadır. Genel olarak midede ve üst sindirim sisteminde yaşanan kanamalar sonrasında siyah kusma görülmektedir. Bu bağlamda siyah kusmanın ne olduğu kadar neden meydana geldiğini de iyi bilmek gerekir. İşte siyah kusma sorununun yaşanmasına neden olan diğer faktörler.

1. Gastrit

Gastrit, mide yüzeyinde ya da içinde ortaya çıkan zedelenmelere bağlı olarak karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle de midede yaşanan kanamalar, siyah kusma sorununun meydana gelmesine neden olmaktadır.

2. Mide Ülseri

Ülser, mide iç yüzeyindeki hasarlardan sonra kanamaların görülmesidir. Kanama ortaya çıktığında kusan bireyler siyah kusma problemini yaşamaktadır. Bu durumla karşılaştığınızda siyah kusmanın mide ülserinden kaynaklanabileceğini bilmelisiniz.

3. Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sistemi pek çok hastalığın görülebildiği insan vücudunun önemli unsurlarından bir tanesidir. Özellikle Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastalıkları kanamalara neden olmaktadır. Bu tip problemler yaşandığında ise kanamalar kaçınılmazdır. Kanamaların neden olduğu kusma ise siyah kusmak olarak ortaya çıkmaktadır.

Siyah Kusmak Tehlikeli midir?

Üst sindirim sistemi kanamalarının meydana gelmesi sonrasında mideye giden kan, enzimler tarafından parçalanmaktadır. Bahse konu parçalanma sonrasında kanın rengi siyah veya koyu kahverengiye dönmektedir. Kusulan kanın rengi ne kadar koyuysa kanın sindirim sistemi içerisinde o kadar uzun süre kaldığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle de siyah kusmak tehlikeli bir durumun habercisi olabilmektedir.

Siyah Kusmanın Tedavisi Nasıldır?

Sindirim sistemi kanamalarının meydana getirdiği siyah kusmaların, pek çok nedeni olduğundan tedavi süreçlerinde de farklılıklar ile karşılaşılması oldukça doğaldır. Tedaviye başlayabilmek için öncelikle tanı koyma sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda endoskopi ya da tıbbi görüntüleme sistemleri kullanılarak siyah kusmanın nedenleri belirlenmektedir.

Siyah kusmak insan sağlığını önemli ölçüde tehdit edecek bir durum olduğundan hekime başvurma konusunda geç kalınmaması çok önemlidir. Öte yandan tedavinin aksatılmadan ve iyileşme gerçekleşene kadar sürmesi çok değerlidir. Siz de siyah kusuyor ve yukarıda ifade edilen durumları yaşıyorsanız hekim kontrolünde olmaya özen göstermelisiniz. Doktor tarafından önerilmeyen tedavileri uygulayarak sağlığınızı riske atmamalısınız.