1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Bacakta Kıl Batması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Son güncelleme: 24 Eylül 2023
bacakta kıl batması

Bacakta kıl batması, genellikle kıllardan kurtulma yöntemlerine başvurulmasıyla görülen kıl kökü sorunudur. Ağda, jilet ya da epilasyon uygulamaları neticesinde bacakta çıkan kılların alınması ve pürüzsüz bir sonuç elde edilmesi hedeflenmektedir. Ancak, bu durum bacakta kıl batması sorununa neden olabilmektedir.

Bacakta Kıl Batması Neden Olur?

Bacakta kıl batması, kılların bacak bölgesinde çıkışıyla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla kılların deri tarafından engellenmesi ve yüzeye çıkamaması sonrasında oluşmaktadır. Ayrıca bacaklarda görülen kılların batma durumuna dönüşmesi pürüzsüz bir cilt talebinin sonucu olarak da görülmektedir.

Jilet ya da ağda tercih edildiğinde kılların yeterince temizlenememesi ve kıl yapısına zarar verilmesi, bacaktaki kıl batmasının en önemli nedenidir. Çoğu epilasyon cihazı kıl batmasına neden olmasa da yanlış epilasyon uygulamalarının yol açabildiği de unutulmamalıdır.

Bacaklarda kıl batması sonrasında bölgede meydana gelen ağrı ve kaşıntı hissi çoğu zaman sorunun daha da ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bacakta kıl batması sorununun nedenleri ve tedavisi ile ilgili çok dikkatli olmak gerekir.

Bacakta Kıl Batması Nasıl Geçer?

Bacaklarınızda kıl batması ile karşılaşıyorsanız, bu sorunun neden ortaya çıktığını bilerek uygun yöntemlere başvurmalısınız. Çoğu bireyin cımbız ya da benzer ekipmanlarla kıl batmasını çıkarmaya çalışması yanlıştır. Bunun yerine daha kalıcı ve etkili sonuçlar ortaya çıkaracak uygulamalara yönelmek gerekir.

Bacakta kıl batmasına çözüm sağlayan en başarılı uygulamalar!

  • Lazer uygulamaları sayesinde batık görünümü ortadan kaldırılabilir.
  • Kılların yumuşatılması adına bacakların fırçalanması ve ılık suyla duş alınması gerekir.
  • Cildin nemlendirilmesi, kılların deriyi aşamayarak batığa yol açmasını engelleyecektir.
  • Sıcak su içerisine atılan aspirini sprey şeklinde bacaklarınıza uygulayarak batıkları önleyebilirsiniz.
  • İdeal epilasyon yönteminin tercih edilmesi ile batık oluşumunun önlenmesi mümkündür.

Yukarıdakilere ilaveten bitkisel içeriği bulunan losyon ve şampuanlar sayesinde de batıkları kalıcı olarak yaşamınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Bacaktaki Kıl Batmasına Doğal Tedavi Yöntemleri

Bacaktaki kıl batması ile mücadele etmek adına evde doğal yöntemler tercih edebilirsiniz. Bu hem görsel anlamda ideal bir sonuç almanıza hem de kaliteli bir bakım yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Duş esnasında kıl batması meydana gelen bacaklarınıza uygulayacağınız orta yumuşaklıktaki kese bu sorunun vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle Ponza taşı gibi vücuttaki ölü deriyi uzaklaştıran ürünler tercih edebilirsiniz.

Bacaklarınızdaki kılların sürekli olarak nemli ve yumuşak kalması, kıl batmasının önlenmesinde başarılı bir etki ortaya çıkarmaktadır. Bu doğrultuda doğal bir nemlendirici olan gül ve biberiye özü kullanmayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda epilasyon sonrasında losyon ve bebek yağları da tercih edebilirsiniz.