1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Parmak Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Son güncelleme: 3 Aralık 2023
parmak seğirmesi

Parmak seğirmesi, genel olarak psikolojik, fiziksel ve tepkisel nedenler sonucunda görülmektedir. Parmak seğirmesinin daima ciddi bir belirti olduğundan söz etmek mümkün değildir. Çoğunlukla fiziksel ve psikolojik yorgunluk nedeniyle görülürken, bazen de ilaçların yan etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Parmak Seğirmesi Neden Olur?

Parmaklarınızda istem dışı seğirmeler meydana gelebilmektedir. Bu seğirmeler genellikle acı hissine neden olmamaktadır. Ancak, bu durum huzursuzluğa neden olabilmektedir.

Parmaklarınızda oluşan seğirmenin en yaygın nedenlerine bakıldığında fazla antibiyotik kullanımı ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle parmak seğirmesi, ilaç tedavisi süresince doğal karşılanmalıdır.

Parmak seğirmesinin bir başka nedeni ise parmak çıtlatmalarıdır. Bu çıtlatmalar eklemlerde deformasyon ve zorlanmaya yol açmaktadır. Çıtlatma nedeniyle görülen romatizmal problemler daha sonra parmaklarda seğirmenin de en büyük sebebi olmaktadır.

Parmak seğirmesine yol açan psikolojik rahatsızlıklara yönelik kullanılan ilaçların ortaya çıkardığı etkiden de söz etmek gerekir. Ayrıca vitaminler, tiroit ilaçları ve uyku ilaçları da parmaklarınızda görülen seğirmeye yol açabilmektedir.

Parmaklarınızda meydana gelen seğirmelerle alakalı sinir sıkışmaları da dikkat çeken bir faktördür. Kasların çok yoğun çalışması ve baskıya maruz kalması olasıdır. Böylesi durumlarda görülen sinir sıkışmaları nedeniyle el bilek bölgesinde ve el ayasında bulunan sinirlerde olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de el parmaklarında seğirme gözlemlenmesi söz konusu olmaktadır.

Parmak Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Parmaklarınızda yaşanan seğirmenin neden meydana geldiği bir hekim tarafından tespit edilmektedir. Daha sonra, bu soruna yol açan ilaç kullanımı, parmak çıtlatma alışkanlığı ya da stres faktörleri değerlendirilmektedir.

Parmak seğirmesine yönelik bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak problemin nedenini ortadan kaldırarak soruna çözüm bulmak mümkün olmaktadır.

Parmak seğirmelerini gidermek adına doğal etkileri bulunan ve rahatlatıcı sonuçlar ortaya çıkaran bitkisel tedaviler de tercih edilmektedir. Ancak hekim kontrolünde olunması ve daha ciddi sorunlara yol açmadan tedavi yöntemlerinin benimsenmesi en doğru sonucu vermektedir.

Parmaklarınızın sürekli olarak seğirmesi sizi rahatsız ediyorsa bu sorunu ortadan kaldırmak adına doğal uygulamalara başvurabilirsiniz. Bu noktada dikkat çeken papatya çayı gibi rahatlatıcı seçenekler sizin için ideal olabilir. Öte yandan eklemlerinizin güçlenmesine yardımcı olacak kolajen etkili besinler de uygun bir sonuca katkı sağlamaktadır.

Parmaklarınızın Seğirmesini Önlemek için Uzmanına Başvurun!

Parmaklarınızda sık sık ya da belli aralıklarla seğirme görülüyorsa mutlaka bir hekime başvurmalı ve olası sağlık sorunlarınıza yönelik önlem almaya çalışmalısınız. Bu çerçevede dikkat etmeniz gereken husus hangi doktora başvuracağınızı bilmenizdir.

Fiziksel bir sorun olarak kabul edilebilen parmak seğirmesi için ilk olarak ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz. Eğer sinirlerde bir problem görülmesi halinde nöroloji uzmanı, parmaklarda seğirme sorunu ile alakalı olarak değerlendirmeler yapmaktadır. Hem ortopedi hem de nöroloji uzmanlarının değerlendirmeleri önemlidir. Yapılan işlemler sonrasında parmaklarda seğirme ile ilgili en doğru sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.