1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Darbe Sonucu Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Son güncelleme: 15 Ocak 2024
darbe sonucu dudak şişmesi

Dudak şişmesi, genel olarak dudak bölgesine alınan darbenin etkisiyle oluşmaktadır. Aynı zamanda diş tedavilerinde oluşan dudak şişlikleri de buna benzerdir. Ancak dudak şişmesi, yalnızca darbe sonucu oluşmaz. Uçuk, alerji, vitamin eksikliği ya da ciltle uyumlu olmayan bakım ürünlerinin kullanılması durumunda da dudakta şişlik meydana gelmektedir.

Dudakta oluşan şişlik, her ne kadar kısa zaman içinde geçiyor olsa da kişide konuşmayı engellemesi ve şiş olması nedeniyle endişe durumuna neden olabilmektedir. Ancak, darbe sonucu dudak şişmesi durumunda kişiler nasıl bir müdahalede bulunması gerektiğini daha fazla merak eder. Kalıcı bir hasarın olmaması ve dudağın en kısa sürede eski durumuna dönebilmesine yönelik müdahale yöntemleri araştırılmaktadır.

Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Dudak şişmesi günlük yaşamda kişiyi olumsuz etkiyebilmektedir. Ayrıca, yemek yerken ve konuşurken zorlanmaya neden olmaktadır. Fakat, herhangi bir darbe sonucu dudağınızda şişme meydana gelmesi durumunda bazı müdahale yöntemleriyle iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bu kapsamda alt ve üst dudak şişmesi için yapılabilecek bazı müdahaleler vardır.

Alt ve üst dudak şişmesi, böcek ısırması gibi durumlarda da görülmektedir. Daha ciddi bir durum olan böcek kaynaklı şişlik yaşamanız halinde, zehirlenmeye karşı anında önlem alarak doktora başvurmalısınız. Aynı şekilde az su tüketmeniz durumunda dudaklarınız kuruyarak şişebilmektedir.

Dudağınızda ciddi bir kesik varsa acile gitmeniz gerekir. Fakat daha küçük alanlardaki darbe sonucu dudak şişmeleri için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Çay ağacı yağı, ciltte oluşan ödemi atma konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Çay ağacı yağını dudağınıza sürerek 5 dakika bekletebilirsiniz. Kısa zamanda şişlik ve kızarıklığın geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Aloe vera jelini dudağınıza sürebilirsiniz. Cildin yenilenmesi ve dokuların iyileşmesi için etkili bir bitkidir. Dudağınızdaki kaşıntı ve kızarıklık içinde aloe vera jelini kullanabilirsiniz.
  • Demlenen siyah poşet çayını, buzdolabında soğutup ardından dudaklarınıza bastırarak uygulayabilirsiniz. Şişliğin düzelmesinde faydalı olmaktadır.
  • Dudak şişliğin ağrı yapması halinde, ağrı kesici ilaçlar tercih edebilirsiniz.
  • Dudak kremleri kullanabilirsiniz. Dudaktaki şişliğin kısa sürede geçmesi ve iyileşmesi için bu kremler onarıcı ve besleyici bir rol oynamaktadır.

Dudak şişmesi için yukarıda uygulayabileceğiniz yöntemlerden farklı olarak, dehidrasyon kaynaklı oluşan dudak şişliğinin iyileşmesi için bol su tüketmek şişliğin kısa sürede iyileşmesine katkı sağlamaktadır.