1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Parmak Sıkışması: Parmak Sıkışmasına Ne iyi Gelir?

Son güncelleme: 18 Eylül 2023
parmak sıkışması

Parmak sıkışması, parmağın bir bölgesinin ezilmesi, morarması veya kırılmasına neden olan bir durumdur. Bu yüzden bölgede acıya neden olmaktadır. Ancak acıyı hafifletmek ve parmakta oluşan ödemi gidermek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Özellikle ilk anda yaşanan derin acının giderilmesi açısından hangi yönteme başvurmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Parmak Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Parmağınızın bir yere sıkışması incinmeyi de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de sıkışma sonrasında kalıcı bir hasar oluşmasının da önüne geçmek adına alternatif yollara göz atmanız önemlidir. Farklı ve her biri oldukça ideal tedavileri uygulayarak parmağınızda hem acı hissini hem de sıkışmanın neden olduğu fiziki hasarı olabildiğince ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Bölgeye Buz Uygulaması

Parmağınızın herhangi bir yere sıkışması durumunda ilk müdahale için buz uygulamasını tercih edebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye tutulan buz acının önemli ölçüde ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik olası şişlik ve morarmalarında oluşmasını engellemektedir.

Parmağınızın sıkışması nedeniyle tercih edeceğiniz soğuk uygulamanın cildinize zarar vermemesi adına buzun doğrudan cilde temas etmediğinden emin olmalısınız. Bunun için poşet ya da havlu kullanmanız tavsiye edilmektedir.

2. Masaj ve Zeytinyağı

Sıkışma nedeniyle parmağınızda meydana gelen hasarı gidermek ve acıyı dindirmek adına en ideal uygulamalardan bir tanesi de zeytinyağı uygulamaktır. Zeytinyağı kullanarak parmağınıza yapacağınız hafif masaj sayesinde bölgede kan akışını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

3. Bitkisel Aloe Vera Jel Tedavisi

Kapıya sıkışan ya da farklı bir yere sıkışma nedeniyle acıyan parmağınızı iyileştirmek adına mucizevi bir bitki olan Aloe Vera’dan elde edilen jeli tercih edebilirsiniz. İltihap önleyici ve tedavi edici etkileri bulunan Aloe Vera jel sayesinde parmağınızda yaşanabilecek olumsuzlukları azaltabilirsiniz. Parmağınızın hasar görmüş bölgesine 15 dakika boyunca uygulamanız gerekmektedir.

4- Uzman Kontrolünde İlaç Kullanımı

Parmak sıkışması nedeniyle yaşadığınız acıyı dindirmek ve parmağınızdaki hasarı gidermek adına ilaç tedavisine de başvurabilirsiniz. Ortopedi uzmanının önereceği krem ve ağrı kesiciler parmağınızda kalıcı hasarı önleyecektir. Üstelik ağrının dinmesine de yardımcı olmaktadır.

Kapıya Sıkışan Parmakta Kırık Nasıl Anlaşılır?

Parmağınızın kapıya sıkışması sonrasında parmakta morluk oluşumu bir hasarı göstermektedir. Morluk ilk etapta kırık şüphesini doğursa da kan akışının yavaşlaması da morluğa neden olabilmektedir. Ancak sıkışmanın şiddetine göre kırık oluşumu da düşünülmelidir.

Parmakta dayanılmaz ağrı, şişme ve morluk bulunması, parmakta kırık olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca parmak şeklinde gözle görülür bir değişiklikte, kırık ile alakalı endişelenmek gerektiğini belirtmek gerekir.

Parmak Sıkışması Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Parmak sıkışması gibi sorunlar yaşandığında parmağınızda kırılma ya da ezilme benzeri fiziki hasarların ortaya çıkması mümkündür. Bu tür durumların yaşanması kırık tedavisini gerektirecektir. Parmağınızda kırık olması halinde iyileşme sürecinin 5 ile 8 hafta aralığında sürmesi muhtemeldir. Öte yandan parmakta kırık ya da ezilme gibi ciddi hasarlar bulunmuyorsa tedavi sürecinin çok daha kısa süreceğini ifade etmek mümkündür. Ciddi fiziki hasarın bulunmadığı hallerde tedavi süreci ortalama 1 haftada sona ermektedir.