Ana Sayfa Sağlık

Yüksek Şekeri En Çabuk Ne Düşürür?

Giriş: 22.08.2021 Güncelleme:
yüksek şekeri en çabuk ne düşürür

Yüksek şekeri en çabuk ne düşürür sorusuna geçmeden önce vücutta şekerin yükselme nedenlerinden kısaca bahsetmekte yarar var.

Şekerin yükselmesi, şeker hastalığı olanların yanlış ve düzensiz beslenmesi sonucunda görülen bir durumdur. Şeker yükselmesi vücutta yıkım etkisi yapar ve organlara zarar vermeye başlar. Bu yüzden yüksek şekerin en çabuk bir şekilde düşürülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde şeker yüksekliği vücuda zarar vermeye başlar.

Bazı durumlarda şeker aniden yükselebilmektedir. Bu durumun nedeni ise pankreasın yeterli derecede insülin salgılayamaması ya da vücudun pankreasın ürettiği insüline karşı tepki vermemesinden dolayı meydana gelmektedir.

Yüksek şekeri en çabuk düşürmenin yolu, şekerin yüksekliğine bağlı olarak, normal seviyelerin biraz üzerinde devam ediyorsa ilaç, eğer normal seviyelerin çok fazla üzerindeyse insülin kullanımı uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Yüksek Şekerin Çabuk Bir Şekilde Düşmesini Sağlayan Karışım

Mahlep, çörek otu, zencefil ve yoğurt dörtlüsü bir araya getirilerek elde edilen karışımın tüketilmesi yüksek şekerin normal seviyelerine dönmesine yardımcı olmaktadır.

Yüksek şekerin çabuk bir şekilde düşmesine yardımcı olan karışımın içeriğinde bulunan yiyeceklerin özellikleri;

Mahlep: Mahlebin çörek otu, zencefil, yoğurt ve tarçının gramajları aynı olacak şekilde bir araya getirilerek karıştırılıp tüketilmesi yüksek şekerin çabuk bir şekilde düşmesini sağlamaktadır.

Çörek otu: Üzerinde bir çok araştırma yapılmaktadır. Bunlardan diyabet 2 şeker hastalığı için yapılan çalışmalarda şeker toleransı üzerinde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu deneyde çörek otunun kaynatılıp 9 ay süreyle hayvanlara verilmesi sonucunda obezite ve şekeri dengelemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Şeker Hastalığı için günde 10 dakika kaynatılan çörek otunun düzenli içilmesi şekerinizin dengelenmesine yardım etmektedir.

Zencefil: Mide ve bağırsak sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Zencefil bu sorunları giderip hazmı kolaylaştırmaktadır. Sağlıklı bir sindirim ise şeker hastalığı gibi bir çok hastalığın düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Yoğurt: Yoğurt bağırsak ve mide sorunlarına iyi geldiği gibi düzenli beslenen şeker hastalarının ara öğünlerine yoğurdu eklemesi şekeri düşürmek için oldukça etkili olmaktadır. Merak edilen yoğurt şekeri düşürür mü sorusunun cevabı ise yoğurdun düzenli kullanımında kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasını sağlamaktadır. Yoğurdun içerisinde bir miktar süt şekerinin bulunması fazla kullanımlarında kan şekerinin dengelenmesinden ziyade şekerin yükselmesine sebep verebilmektedir.

Yüksek Şekeri En Çabuk Düşüren Yiyecekler!

Bazı sebze ve yiyeceklerin içerisinde bulunan antioksidanlar yüksek şekeri düşürmekte etkilidir. Bunlardan bazıları ise şu şekilde;

Zerdeçal: Yemeklerinize günde yarım çay kaşığı ilave etmeniz, şekerinizi dengeleyip düşmesini sağlamaktadır. Düzenli kullanımında ise bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve kan şekerinizin hızlı bir biçimde dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Tarçın: Yemeklere lezzet katması açısından kullanılsa da şeker üzerinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Tarçın insülin direncini normal seviyelerine gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ani kan şekeri yükselmesini düzenli hale getirmekte ve şekeri düşürüp olması gereken seviyelere gelmesini sağlayan etkili bir yiyecektir.

Sirke: Sindirime yardımcı olur ve bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadır. Bu durum sağlıklı bir sindirimin neticesinde vücut içerisinde bulunan şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların düzelmesini hızlandırır ve vücudun olması gereken işleyişine dönmesine yardımcı olmaktadır.

Keten tohumu: Şeker hastaları için kan seviyesinin normal seviyelerde tutulmasını sağlamaktadır. Keten tohumu ve yağı kullanımı kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olan diğer besin kaynaklarından bir tanesidir.