1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yüksek Şekeri En Çabuk Ne Düşürür?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2023
yüksek şekeri en çabuk ne düşürür

Şekerin yüksek olması, vücutta yıkım etkisi yapmaktadır. Bu etki nedeniyle şeker yüksekliği organlara zarar vermeye başlar. Bu yüzden “yüksek şekeri en çabuk ne düşürür” sorusu merak edilmektedir.

Şeker, bazı durumlarda aniden yükselmektedir. Bu durumun nedeni ise pankreasın yeterli derecede insülin salgılayamaması ya da vücudun pankreasın ürettiği insüline karşı tepki vermemesidir.

Yüksek şekeri en çabuk ne düşürür? sorusunun net cevabı ise şekerin yüksekliğine bağlı olarak, normal seviyelerin biraz üzerinde devam ediyorsa ilaç, eğer normal seviyelerin çok fazla üzerindeyse insülin kullanımı uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Yüksek Şekeri En Çabuk Düşüren Karışım

Mahlep, çörek otu, zencefil ve yoğurt dörtlüsü bir araya getirilerek elde edilen karışımın tüketilmesi yüksek şekerin normal seviyelerine dönmesine yardımcı olmaktadır.

Yüksek şekerin çabuk düşmesine yardımcı olan karışımın özellikleri:

  • Mahlep: Mahlebin çörek otu, zencefil, yoğurt ve tarçının gramajları aynı olacak şekilde bir araya getirilerek karıştırılıp tüketilmesi yüksek şekerin çabuk bir şekilde düşmesini sağlamaktadır.
  • Çörek otu: Üzerinde bir çok araştırma yapılmaktadır. Bunlardan diyabet 2 şeker hastalığı için yapılan çalışmalarda şeker toleransı üzerinde etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan bu deneyde çörek otunun kaynatılıp 9 ay süreyle hayvanlara verilmesi sonucunda obezite ve şekeri dengelemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Şeker Hastalığı için günde 10 dakika kaynatılan çörek otunun düzenli içilmesi şekerinizin dengelenmesine yardım etmektedir.
  • Zencefil: Mide ve bağırsak sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Zencefil bu sorunları giderip hazmı kolaylaştırmaktadır. Sağlıklı bir sindirim ise şeker hastalığı gibi bir çok hastalığın düzelmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yoğurt: Şeker hastalarının ara öğünlerine yoğurdu eklemesi, şekeri düşürmek için fayda sağlamaktadır. Merak edilen yoğurt şekeri düşürürmü sorusunun cevabı ise yoğurdun düzenli kullanımında kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasını sağlamaktadır. Yoğurdun içerisinde bir miktar süt şekerinin bulunması fazla kullanımlarında kan şekerinin dengelenmesinden ziyade şekerin yükselmesine sebep verebilmektedir.

Şekeri Düşüren Yiyecekler

Sebze ve yiyeceklerin içerisinde bulunan antioksidanlar yüksek şekeri düşürmekte etkilidir. Bunlardan bazıları ise şu şekilde:

Zerdeçal: Yemeklerinize günde yarım çay kaşığı ilave etmeniz, şekerinizi dengeleyip düşmesini sağlamaktadır. Düzenli kullanımında ise bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Tarçın: Yemeklere lezzet katması açısından kullanılsa da şeker üzerinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Tarçın insülin direncini normal seviyelerine gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ani kan şekeri yükselmesini düzenli hale getirmektedir. Üstelik tarçın şekeri düşürüp olması gereken seviyelere gelmesini sağlayan etkili bir yiyecektir.

Sirke: Sindirime yardımcı olmaktadır. Bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Sağlıklı bir sindirim ise vücut içerisinde bulunan şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların düzelmesini hızlandırır. Bu durum vücudun olması gereken işleyişine dönmesine yardımcı olmaktadır.

Keten tohumu: Şeker hastaları için kan seviyesinin normal seviyelerde tutulmasını sağlamaktadır. Keten tohumu ve yağı kullanımı kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olan diğer besin kaynaklarından biridir.