1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Başta Yanma Hissi Neyin Belirtisi?

Son güncelleme: 8 Ağustos 2021
başta yanma hissi

Başta yanma hissi bir çok problemin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bunlardan başlıcaları kafa derisinde meydana gelen iltihaplanma, isilik, egzama, sinüzit, inme, trigeminal nevralji ya da stresli bir dönem sonucunda meydana gelen psikolojik nedenler.

Başta yanma hissinin en önemli nedenleri arasında trigeminal nevralji rahatsızlığı gelmektedir. Bu rahatsızlık baş ve yüz bölgesine uyarı götüren sinirlerden biridir. Bu sinirde meydana gelen herhangi bir neden başta yanma hissi veya ağrı gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Başta Yanma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Başta yanma hissinin tedavi edilebilmesi için öncellikle rahatsızlığın ana oluşum nedeninin tam olarak belirlenmesi gerekir. Bunların başlıcaları ise şu şekilde tedavi edilmektedir.

Trigeminal Nevralji

Trigeminal nevralji kaynaklı kafada oluşan yanma hissi tedavisi öncelikle trigeminal nevralji hastalığına neden olan sorunun belirlenip ona göre hareket edilmesidir. Trigeminal nevralji’de üç çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Cerrahi, ilaç tedavisi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri. Cerrahi tedavisi sinire baskı yapan dokunun alınması amacıyla yapılmaktadır.

Sinüzit

Sinüzit hastalığının en sık görülen belirtisi burun bölgesinden başlayıp, baş bölgesine kadar görülen ağrının eşlik etmesidir. Sinüzitin bir diğer belirtisi ise kafada yanma hissidir. Bu yüzden Bu rahatsızlık bazen başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

İsilik ve Egzama

Kafa derisinde görülen yanma hissi ve ağrının en sık görülen nedenidir. İsilik tedavisi oldukça kolaydır. Egzama kaynaklı başta yanma hissi tedavisi ise uzun zaman alabilmektedir. Bunun nedeni egzama rahatsızlığı tedavi edilse bile tekrarlama olasılığının çok yüksek olmasıdır.

İnme

İnme sonucunda kafada ya da yüz bölgesinde meydana gelen sinirlerin hasar görmesi kafada yanma hissi ve baş bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir.

Kafa Derisinde İltihaplanma

Kafa derisinde iltihaplanma, kafada yanma hissinin yanı sıra baş bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Kafa derisi iltihabı tedavisinde belirli periyotlarla ilaç tedavisi yapılarak sorun çözüme kavuşturulmaktadır.